رزومه چیست؟

رزومه (Résumé)، یک سند رسمی است که خلاصه ای از توانایی های حرفه ای، از جمله تجربه کاری مرتبط، مهارت ها، تحصیلات، و موفقیت های قابل توجه شما را ارائه می دهد. رزومه معمولاً با یک معرفی نامه (Cover Letter) همراه است.
کلمه رزومه در واقع از فرانسه نشأت گرفته و به معنی «خلاصه» است. هدف رزومه متقاعد کردن کارفرمایانی است که شما ارزش مصاحبه شدن دارید.
به طور کلی، رزومه ها به پنج قسمت زیر تقسیم می شوند:
⦁ اطلاعات تماس
⦁ معرفی
⦁ سوابق آموزشی
⦁ تاریخچه کار
⦁ مهارت های مربوط

 

اگر رزومه شما، قالبی را ارائه دهد که توانایی شما را تا حد ممکن روشن کند، مصاحبه های بیشتری دریافت خواهید کرد.
اساساً، چهار نوع اصلی رزومه وجود دارد:
⦁ رزومه های زمانی (Chronological)
⦁ رزومه های کاربردی (Functional)
⦁ رزومه های هدفمند (Targeted)
⦁ رزومه های ترکیبی (Combined)

 

رزومه های زمانی

رزومه زمانی با مقدمه شروع می شود، و سپس مروری بر تاریخچه حرفه ای شما به ترتیب معکوس (از جدیدترین به قدیمی ترین) ارائه می دهد.

 

رزومه های کاربردی

رزومه کاربردی به جای سابقه کار بر اساس زمان، بر مهارت ها و توانایی های شما تمرکز می کند. این کار مطلوب کارجوهایی است که قصد دارند توجه کارفرما را به تجربه کاری و مهارت های خود جلب کنند، مانند افرادی که در حال تغییر شغل هستند یا دارای شکاف های قابل توجهی در سابقه کار خود هستند.

 

رزومه های هدفمند

رزومه هدفمند ، رزومه ای است که برای هر موقعیتی که درخواست می کنید، متناسب باشد. این به معنای برجسته کردن هر مهارت و تجربه بسیار مرتبط به آن شغل است.

 

رزومه های ترکیبی

رزومه ترکیبی (مطابق با نام آن) بهترین جنبه های یک رزومه کاربردی و یک رزومه زمانی را ترکیب می کند. در حالی که یک رزومه زمانی به شدت بر تجربه متمرکز است و یک رزومه کاربردی بر مهارت ها تأکید می کند، یک رزومه ترکیبی معمولاً از سابقه کار و مهارت ها به طور یکسان استفاده می کند تا صلاحیت شما را نشان دهد.
رزومه های ترکیبی برای کارجوهایی که تجربه زیادی دارند و یا مهارتهای بسیار پیشرفته ای را که می خواهند به نمایش بگذارند ایده آل است.

 

تفاوت رزومه با CV:

CV تاریخچه کامل فعالیت های تحصیلی شما را ارائه می دهد، بنابراین طول این سند متغیر است. در مقابل، رزومه تصویری مختصر از مهارت های شما را برای یک موقعیت خاص ارائه می دهد، بنابراین طول آن کوتاه تر است و معمولا در یک تا دو صفحه تهیه می شود.
CV توسط افرادی که به دنبال بورس تحصیلی، کمک هزینه تحصیلی، پست دکترا، و موقعیت های آموزشی/پژوهشی در موسسات آموزش عالی یا موقعیت های تحقیقاتی سطح بالا در صنعت هستند، استفاده می شود.
در بسیاری از کشورهای اروپایی، موسسات دانشگاهی CV به جای رزومه استفاده می شود. در ایالات متحده و کانادا، CV و رزومه گاهی به جای یکدیگر استفاده می شوند. اگر مطمئن نیستید که کدام نوع سند را ارسال کنید ، بهتر است با آن موسسه تماس بگیرید.

 

تفاوت های CV و رزومه در یک نگاه:

CV

⦁ بر موفقیت های تحصیلی تأکید می کند.
⦁ هنگام درخواست پذیرش فرصت های دانشگاهی، بورسیه ها، و کمک هزینه ها استفاده می شود.
⦁ طول آن به تجربه علمی و کاری بستگی دارد و شامل لیست کاملی از انتشارات، تحقیقات و پروژه ها می باشد.

رزومه

⦁ بر مهارت ها تأکید می کند.
⦁ برای درخواست موقعیت کاری در صنعت، موسسات غیرانتفاعی و بخش های دولتی استفاده می شود.
⦁ بیش از 2 صفحه نیست، درصورت لزوم، یک صفحه اضافی برای بخش انتشارات و یا به عنوان پوستر ارائه می شود.

رزومه خود را ATS پسند کنید:

سیستم ردیابی متقاضی (Applicant Tracking System) ابزاری رایج است که توسط شرکت ها برای شناسایی سریع و کارآمد داوطلبان واجد شرایط مورد استفاده قرار می گیرد. روزمه های ساخته شده مبتنی بر ATS و کلمات کلیدی خاص، از دیگران بالاتر قرار می گیرند، چون استراتژی های لازم را برای انتخاب شدن دارند.
کلمات کلیدی ATS را در رزومه خود بگنجانید. کلمات کلیدی ATS کلمات یا عبارات خاصی هستند که مسئولین جذب دانشگاه ها به عنوان الزامات آن رشته خاص مشخص می کنند. آنها می تواند شامل کلماتی باشند که بر اساس تحصیلات، مهارت ها، و تجربه کاری دانشجویان واجد شرایط مشخص شده اند.
برای ATS پسند بودن از قالب بندی پیچیده فایل رزومه خودداری کنید. جداول، ستون ها، سرصفحه ها، و پاورقی ها ممکن است روش های عالی برای سازماندهی اطلاعات پیچیده در رزومه به نظر برسند، اما همه سیستم های ردیابی متقاضی نمی توانند این اطلاعات را به درستی تجزیه و تحلیل کنند. وقتی ATS این نوع قالب بندی را ترجمه می کند، اطلاعات موجود در چنین قالب بندی پیچیده ای ممکن است پراکنده یا از دست رفته محسوب شوند و منجر به از دست دادن برخی از مهمترین اطلاعات شما شود.
رزومه خود را در قالب فایل مناسب ذخیره کنید. اگرچه ممکن است فرمت PDF بهترین فرم برای رزومه شما باشد تا قالب شما را ذخیره کند ، اما همه ATS ها نمی توانند این قالب را به درستی تجزیه و تحلیل کنند. برای اطمینان از اینکه تمام اطلاعات موجود در رزومه شما می تواند به درستی اسکن شود ، قالب .docx را انتخاب کنید.

نمونه روزمه تهیه شده توسط وین کالج:

در این لینک زیر نمونه یک رزومه ترکیبی تهیه شده توسط وین کالج وجود دارد. دقت داشته باشید این سند صرفا برای ارائه نمونه کار است، و سفارش درخواستی شما بر اساس سطح، مخاطب، و پیچیدگی درخواستی شما تهیه می شود.

سفارش متن رزومه

  • نوشتن Cover Letter رایگان
  • استفاده از کلمات متنوع و تخصصی هر رشته
  • تولید محتوی برای وب سایت های مهم کاریابی و دانشگاه ها
  • تولید محتوی بر اساس الگوریتم ATS
  • ایجاد و ارتقا حساب LinkedIn به مدت 30 روز
  • گرفتن تاییده مشتری قبل از نهایی سازی
  • بازه زمانی 7 روزه بازنگری پس از پس از تایید نهایی
  • مدت زمان تحویل: 10 روز کاری
  • تحویل کار به صورت فایل Microsoft Word

توجه: مشتری نمی تواند پس از پر کردن پرسشنامه و در هنگام بازخوانی کار، درخواست تغییرات کلی در کار کند.

error: امکان کپی برداری وجود ندارد !!